Sana SmartBreadMaker

10 důležitých informací o chlebu, které musíte vědět

Je chléb a chléb. Jeho pravidelnou konzumací se můžete buď postupně trávit, nebo léčit.

Po celá tisíciletí a staletí se pekl chléb z celozrnné mouky a k vykynutí těsta se používal kvásek. Takový chléb chutnal, vyživoval, chránil a uzdravoval. V 19. století chtěli mlynáři docílit delší trvanlivosti mouky. Při mletí proto nejdříve obrousili vnější obal zrna a v mouku semleli pouze zbylou škrobnatou část. Tato mouka sice vydržela mnohem déle, ale byla ochuzena o mnoho zdraví prospěšných složek – tzv. „pomalé“ sacharidy, bílkoviny, tuky (zdravé nenasycené mastné kyseliny), vitamíny, minerály a vlákninu. Zároveň bylo tou dobou vyvinuto droždí, které nahradilo tradiční kvásek. 20. století pak přineslo další technologické postupy a těsto z bílé pšeničné mouky vykynuté pomocí droždí bylo obohaceno o chemikálie, cukr, tuk a další přísady.

A tento chléb máme na pultech i dnes, v 21. století. Je nejen plný přídatných látek, které v něm nemají co dělat, ale také začíná po třech dnech plesnivět, bývá přepečený, zamražený a znovu rozpečený, extrudovaný, nebo dehydrovaný. Je špatně stravitelný a při pravidelné konzumaci devastuje zdraví.

Pečivo z našich obchodů jsme podrobili rozboru. Kromě spousty nedostatků (přepálená kůrka plná karcinogenů, použití zvětralé mouky, přesolení atd.) jsme zjistili také to, že v pořádku není ani chléb z bioprodejny. Sice si vedl o něco lépe než bochníky ze supermarketů, ale pro denní stravování byl stále nepřijatelný.

Chléb z obchodu

Jak působí chléb na naše zdraví aneb 10 důležitých informací, které musíte vědět


Chléb ze supermarketu, který coby základní potravinu jíme den co den, zanechává v našem těle pěknou spoušť a přináší i další nevýhody. Viníkem je kombinace bílé pšeničné mouky, droždí a chemických přídatných látek. O jaké nevýhody se jedná? Podívejte se na následující desatero, nad nímž se vám asi přitíží, ale řešení naštěstí existuje!

Bílý pšeničný chléb z obchodu, vyhnaný droždím, s krásnou popraskanou a křupavou kůrkou, velkými póry, úžasně měkký a chutný…


1. …vám nedodává téměř žádné živiny. Obsahuje minimum vitamínů a minerálů a nenajdete v něm zdravé tuky ani kvalitní bílkoviny jako je tomu u celozrnného pečiva kynutého kváskem. Jde jen o tzv. prázdné kalorie. Jednoduché cukry a absence vlákniny způsobí, že vás bílý chléb moc nezasytí, takže ho sníte více a navíc budete mít zase brzy hlad. Pokud si kupujete celozrnný chléb, který zasytí více, stále nemáte vyhráno, protože proces kynutí pomocí droždí negativně ovlivňuje uvolňování cenných látek do těla. Celozrnný chléb je skutečným přínosem, jen pokud byl kynutý kváskem.

2. …zalepuje vaše střeva. Pšeničný lepek je totiž v podstatě nestravitelný a do střev se dostává nerozložený. Tam se přilepí na stěny a časem vytvoří druhou vnitřní trubici. V takto zanesených střevech se množí kvasinky a plísně (původci extrémní nadýmavosti, ekzémů, dýchavičnosti a arytmií srdce). Tito paraziti vás mimochodem nutí častěji jíst, a to hlavně potraviny s jednoduchými (rychlými) cukry. Potřebné živiny včetně vitamínů mají čím dál menší plochu ke vstřebávání se. To s sebou nese vysoké riziko vzniku další řady problémů, které podrobně rozebíráme v dalších bodech. Zalepení střeva se ale můžete vyhnout, pokud vyměníte droždí za kvásek, ve kterém se nachází kyselina mléčná. Ta totiž lepek rozkládá a jakékoli pečivo včetně bílého se stává daleko stravitelnějším a zdraví neškodným. Bílý pšeničný chléb vám sice ani tak nedodá příliš mnoho vitamínů a minerálů, protože tu stále chybí obroušený vnější obal zrna, ale díky kvásku alespoň není nebezpečný a nebude vám po něm špatně.

3. …zanáší vám krev. Zanesená střeva do ní totiž propouštějí zdraví nebezpečné látky. Všechny zdravotní potíže, kterými právě procházíte (včetně obyčejného akné), jsou vždy z velké části způsobeny zanesenou krví. Ta je tvořena hlavně tím, co jsme snědli a vypili v předchozích čtyřech měsících. Už teď se můžete rozhodnout, jakého složení bude krev, kterou vaše tělo vyrobí dnes. Čistá krev vás udržuje mladé a svěží, dodává energii, vyhání z těla nemoci a chrání před rakovinou. Že se vaše krev začíná pročišťovat, poznáte hlavně podle kůže – vymizí akné, ekzémy, alergické vyrážky a další problémy. Cesta za kvalitní krví vede opět přes výměnu droždí za kvásek, který eliminuje negativní působení lepku a ve druhé řadě přes omezení bílé mouky a zařazení celozrnné.

4. …způsobuje zažívací potíže. Potýkáte se s pobolíváním břicha, nadýmáním, zácpou, nebo průjmem? Může jít o prvotní reakci těla na přemíru lepku sídlícího mezi střevními klky. Jestliže bílé pečivo z obchodu včas neomezíte, případně ho nenahradíte kváskovým, může tato situace vyústit v nesnášenlivost lepku (celiakie, alergie na lepek nebo Duhringova dermatitida), která se považuje za konečnou fázi přetížení těla lepkem. Celiakie a Duhringova dermatitida už nikdy nezmizí a bezlepkovou dietu budete muset držet doživotně!

Chléb z obchodu a zažívací potíže

5. …omezuje funkci imunitního systému. Jak jistě víte, tenké střevo je jedním z hlavních aktérů obranyschopnosti. A nerozložený pšeničný lepek je vůbec nejagresivnější potravinou, se kterou se může setkat. Pokud hodláte i do budoucna živit usazeniny ve střevech stejně svědomitě jako doposud, jste daleko více vystaveni riziku infekčních i dalších chorob. Bílé pšeničné pečivo kynuté droždím (a plné chemických přísad), které jíte den co den je nejrychlejší cestou, jak si zadělat na problémy.

6. …může narušit střevní sliznici. Přemíra pšeničného lepku usazeného na střevních stěnách vytváří silně kyselé prostředí. Důsledkem je narušení střevní sliznice. Ta pak propouští do krve látky, které by se tam jinak nedostaly – lepek, nestrávené bílkoviny a mléčnou bílkovinu kasein. Budeme se opakovat, ale rozložte lepek kyselinou mléčnou obsaženou v kvásku a podobným problémům se vyhnete.

7. …zahleňuje. Jak už jsme zmínili, v případě poškození tenkého střeva se dostávají do krve různí vetřelci. Tělo se jich snaží zbavit pomocí hlenu, který v rámci svého bojového plánu plave krevním řečištěm a lymfou. Pokud je míra zanesení ještě nízká, tělo tyto odpady vyloučí. V opačném případě se hlen usadí na žilních stěnách, což s sebou časem přináší riziko arteriosklerózy, nebo infarktu. Mnohem častějším důsledkem je ale arytmie, kterou lidé trpí v čím dál nižším věku. Znamením, že je tělo zaneseno hlenem, je samozřejmě i dlouhodobé zahlenění krku a nosních dutin. Pokud máte pocit knedlíku v krku nebo neustále plný nos, nemusí to hned být nachlazením, zvlášť když máte tento problém po celý rok. Můžete mít zanesená střeva.

8. ...podporuje vznik deprese a úzkostí. Ty mohou mít samozřejmě i jiné příčiny, ale jednou z nich může být právě neblahé působení nestráveného lepku na střevní sliznici. Nemusíte mít hned depresi, zanesené střevo může mít negativní vliv na náladu i v mírnější podobě, například budete „jen“ více nervózní a podráždění. Děti jsou na tento nepříznivý vliv lepku citlivé ještě víc. Kromě omezení pšeničného lepku nebo spíše omezení konzumace bílého chemického pečiva kynutého droždím si pomůžete tak, že přidáte na talíř více syrové zeleniny, nebo ještě lépe když budete popíjet zeleninové šťávy.

Domácí kváskový chléb - srdíčko9. …nahrává rozvoji civilizačních chorob. Obezita, cukrovka, Alzheimerova choroba, vysoký cholesterol a krevní tlak a další. Obezita je asi nejčastějším následkem nadměrné konzumace bílé pšeničné mouky. Je přitom dobré vědět, že obézní jsou často i lidé, kteří mají váhu i BMI v normě – jde tu totiž o procento tuku v těle. Žena, která váží 62 kg, může mít klidně 30 % tuku a tato hodnota už znamená mírnou obezitu. Obézní lidé mají mnohonásobně vyšší riziko vzniku všech možných chorob, hlavně kardiovaskulárních, častěji mívají rakovinu a dožívají se nižšího věku. Vysoký glykemický index bílého pečiva zase způsobuje mohutné vzedmutí hladiny krevního cukru a následné vyplavení inzulínu. Kdo se krmí bílými rohlíky a chlebem den za dnem a nevynechává ani další potraviny s vysokým GI, nahrává poruchám metabolismu a časem si přivodí tzv. pre-diabetický stav, který znamená, že v krvi je trvale zvýšená hladina inzulínu. Je jen otázkou času, kdy se tento stav zvrhne v cukrovku. Vše samozřejmě urychlují přídatné látky používané při výrobě pečiva, na prvním místě nekvalitní tuk. Nerozložený pšeničný lepek coby nebezpečný neurotoxin bohužel může poškozovat i nervová vlákna, a tím ovlivňovat funkci mozku. Je tu možnost, že jeho nadměrná konzumace vyústí v roztroušenou sklerózu nebo v již zmíněnou Alzheimerovu chorobu a další neurologické nemoci. Tomu všemu předejdete, pokud dáte přednost celozrnnému kváskovému pečivu.

10. …vyjde vás draho i z finančního hlediska. Cena bochníku z obchodu a bochníku upečeného doma je srovnatelná. Přesto vás domácí pečení chleba vyjde levněji. Celozrnný kváskový chléb vás lépe zasytí, a tak vám bude stačit sníst ho méně, navíc vydrží čerstvý i 7 dní. Bílý chléb z obchodu ztrácí svou čerstvost už druhý den. Třetí den v něm začínají bujet plísně, i když okem zatím neviditelné. Pokud tedy kupujete například půlku chleba každé dva dny, týdně vás vyjde na cca 70 Kč. Jestliže si jednou týdně upečete vlastní chléb, částka se pohybuje kolem 25 Kč (v případě pečení v pekárně 14 Kč). Za rok máte doma 2.340 Kč (2.912 Kč s pekárnou). A snad už ani nemusíme mluvit o hodnotě, která se nedá vyčíslit penězi.

Jestliže se nechcete omezovat v konzumaci pečiva a zároveň vám záleží na vašem zdraví, pečení chleba doma je jediné řešení.


Chléb kynutý kváskem totiž není na našich pultech k dostání, možná s výjimkou některých malých rodinných pekáren. Domácí pečení chleba je pro vás pravděpodobně nepředstavitelné, ale je to jednodušší, než si myslíte a přináší tolik výhod, že trochy té počáteční námahy nakonec litovat nebudete.

Celozrnný žitný kváskový chléb, který si upečete doma...

  • působí v těle zcela opačně, než chléb z bílé pšeničné mouky kynutý droždím.
  • je prostý veškerých chemikálií, jednoduchých cukrů, nasycených tuků a dalších nebezpečných přísad.
  • chutná a voní jako pravý chléb a obsahuje zdraví prospěšné složky (vitamíny E, B, B1, B6, dále fosfor, draslík, mangan, železo, vápník, hořčík, složité sacharidy, zdravé tuky, kvalitní bílkoviny a vláknina).
  • nastartuje pročišťování tenkého střeva zaneseného nerozloženým pšeničným lepkem, což má za následek postupné zlepšování všech funkcí, které byly po dlouhá léta negativně ovlivňovány konzumací bílého pečiva.

Celozrný žitný kváskový chléb - domácí pekárna SanaJak se nánosy nestráveného pšeničného lepku zvolna odlupují, zvětšuje se plocha pro vstřebávání živin. Imunitní systém má zase v ruce zbraně v podobě dostatečného množství vitamínů, bez kterých nemůže řádně plnit svou funkci. Vzhledem k méně zanesenému ústrojí se upravuje i vaše zažívání.

Vaše krev se také začíná pročišťovat, protože už není nutné, aby vám v žilách kolovalo tolik hlenu. Hojící se tenké střevo totiž přestává propouštět do krve nezvané návštěvníky. Naopak do ní posílá kvalitnější stavební materiál pro nově vznikající krvinky, který jste konečně začali dodávat. Hlen časem mizí také z nosních dutin a krku – je ale důležité podpořit jeho vylučování pitným režimem.

Celozrnný chléb dále napomáhá udržení stabilní hladiny krevního cukru, na dlouho vás zasytí a i díky své vysoké výživové hodnotě je vhodnou součástí redukčního režimu a zdravého životního stylu. Jeho konzumace rozhodně nevede k rozvoji civilizačních nemocí, naopak jim předchází.

Proč mít doma pekárnu?


Jednoduše proto, že udělá téměř všechnu práci za vás. Samotná příprava (vložení ingrediencí do nádoby) vám zabere 5-10 minut, o zbytek se postará pekárna. Sama zadělá, nechá vykynout, upeče, a nešpiníte žádné nádobí.

Pokud se rozhodnete použít droždí, pečení bude o to jednodušší, my však s odkazem na předchozí řádky rozhodně doporučujeme zavést si jeho prospěšnější alternativu - kvásek. Při pečení žitného nebo žitno-pšeničného chleba je dokonce nutností, protože s droždím nevykyne. Zavést kvásek je snadné a oproti droždí přináší jen výhody (získáte chutný, trvanlivý a zdravý chléb).

Nakonec můžete přeskočit i to 3-5denní čekání, které výroba kvásku zahrnuje, protože díky kváskové mapě najdete ve svém okolí hned několik možností, jak ho většinou zdarma získat. Darovaný kvásek si pak můžete stále dokola množit, a pokud si pořídíte pekárnu Sana SmartBreadMaker, i tento proces si zjednodušíte.

Sana SmartBreadMaker je v současnosti jedinou pekárnou na evropském trhu, která se specializuje na přípravu kvásku a pečení celozrnného kváskového chleba. Jak vyplývá z výsledků testů časopisu dTest a pořadu A dost!, které byly provedeny shodně v září 2014, všechny testované pekárny měly problém s těstem z celozrnné mouky. Některé ho nedokázaly ani pořádně prohníst a propéct a v každém případě byl výsledný placatý a popraskaný chléb spíš na vyhození. Sana sice součástí testů nebyla, ale s tou se rozhodně nebudete muset omezit na pečení s pšeničnou moukou nebo chlebovými směsmi.

Domácí celozrný kváskový chléb z domácí pekárny Sana

Co všechno nabízí pekárna Sana SmartBreadMaker, která byla vyvinuta v České republice, a to na základě 20letých zkušeností s pečením?

  • Umí péct malé i velké chleby (0,5 až 1,7 kg), což u pekáren nebývá běžné.
  • Má 7 základních programů s nekonečnou variabilitou (plně nastavitelné, žádné pevně přednastavené). Nastavení je jednoduché a zvládne ho každý.
  • Vícefázové kynutí a vícefázové pečení činí přípravu kvásku i chleba pohodlnou a navíc dosáhnete lepších výsledků.
  • Je jedinou pekárnou, kde si můžete libovolně nastavit čas i teplotu (po jednom stupni!).
  • Je jako dělaná i pro bezlepkové pečení.
  • Má aktualizovatelný software, což umožňuje neustálé zdokonalování pekárny. Díky tomu bude vždy nejmodernější na trhu a v budoucnu jí nebudete muset vyměnit za novější model. Máte recept, který Sana ještě neumí? Pošlete nám ho a my to napravíme.
  • Varianty Standard a Exclusive mají nerezovou nádobu, která je prakticky nezničitelná. Nízkoteplotní pečení a použití úsporných skleněných pokliček vám zaručí, že se chleba ani v této nerezové nádobě nepřipeče.
  • Provoz pekárny je úsporný – jeden větší chleba upeče za 2 Kč.
  • Hnětení trvá pouze 2-3 minuty. Dostatečně krátká doba na to, abyste u pekárny vydrželi postát a pak vyndali hnětače. Sana SBM je první pekárnou, ze které jdou hnětače vyndat ještě před vykynutím. Z některých pekáren je lze vyjmout po vykynutí (ale hrozí spadnutí těsta), u jiných se nevyjímají vůbec a bochník je od nich pak částečně poškozený.
  • Zvládne vyrobit nejen chléb, ale i například dortový korpus, sójové sýry tempeh a natto, jogurty, kefíry, acidofilní mléka, marmeládu, tradiční japonskou pochutinu amasaké a dokonce v ní můžete upéct maso nebo ryby. Zdravě a šťavnatě!

Slovo na závěr

„Pekárna Sana je skvělá v tom, že uspokojí jednak ty uživatele, kteří chtějí pouze kváskový chléb, nastaví si jeden program a nic dalšího neřeší, a pak také ty, kteří chtějí experimentovat, a v tom případě mají velmi široké pole působnosti,“ říká poradkyně pro výživu Ing. Jana Ciglbauerová, která si po zralé úvaze pořídila pekárnu Sana domů a vřele jí doporučuje všem, kteří mají pochybnosti. „Splní a předčí vaše očekávání.“

Zjistěte, jak zavést kvásek a upéct první chléb!