teflon_pánev-

Chemička DuPont čelí opakovaným žalobám kvůli škodlivosti teflonu

...mají spotřebitelé skutečně důvod být znepokojeni?

Chemička DuPont, výrobce teflonu, čelí po dlouhá léta mnohým soudním sporům. Ty proti ní vyvolávali a vyvolávají nejen obyvatelé žijící v bezprostřední blízkosti továrny, jejichž život byl ještě donedávna kvůli nešetrným výrobním postupům trvale ovlivňován znečištěným ovzduším a vodou, ale i běžní uživatelé teflonového nádobí. Jedním z příkladů je i spor, který vyvrcholil v roce 2005 a o kterém tehdy informoval server idnes.cz (čtěte zde). Američané tehdy zažalovali chemičku kvůli obsahu rakovinotvorných látek v teflonu a žádali peněžní náhradu, aby si mohli nakoupit bezpečnější nádobí.

V roce 2006 se továrna DuPont i vzhledem k četným hlasům volajícím po změně zavázala k tomu, že do roku 2015 zreorganizuje výrobní proces tak, aby při něm nemusela být používána nebezpečná kyselina perfluorooktanová (PFOA, nebo také tzv. C8). Tato látka byla ostatně hlavním důvodem ke znepokojení obyvatel z okolí chemičky, kteří se mimochodem už v minulosti dočkali finančního vyrovnání coby náplasti za ztížený život v prostředí znečištěném nešetrnou výrobou. Sice dosud není objasněn toxický účinek PFOA na zdraví člověka, ale předpokládá se, že bude podobný jako u zvířat (u nich vyvolává např. rakovinu a zvyšuje úmrtnost čerstvě narozených mláďat). Chemička svůj závazek splnila a od začátku roku 2015 vyrábí teflon šetrnějším způsobem, o čemž se zmiňuje i na svých stránkách. Zde rovněž informuje o tom, že se k ní přidaly i další konkurenční továrny.

Je ale nutné si uvědomit, že ani tato změna ve výrobním procesu neznamená, že v teflonu už nebudou žádné karcinogeny ani jiné škodlivé látky. Dá se předpokládat, že vyřadí-li se z výroby jedna chemická složka, bude nejspíše nutné nahradit jí jinou, která bude podobně nebezpečná. Neměli bychom tedy podlehnout iluzi, že odteď je všechno v pořádku. Vždy bude jistější používat nádobí z jiných materiálů, např. z keramiky nebo nerezu a nespoléhat se na bezpečnost teflonu, který bude patrně problematický vždy.

Nicméně dohady a spory o závadnosti teflonu se objevují snad už od doby, kdy byl tento materiál vyvinut. Jak jistě víte, máme v nabídce kromě nerezové pečicí nádoby také teflonovou. O tom, zda je bezpečné péct chléb a připravovat další potraviny v této nádobě, jsme psali zde.