jogurt - domácí pekárna Sana

Jogurt

Jogurt je nejrozšířenější funkční potravinou na světě – zažene hlad a zároveň má příznivý vliv na naše zdraví. Vyrábí se prokysáním mléka. Kultury v něm obsažené (bakterie rodu Lactobacillus a Bifidobacterium) upravují zažívání a jsou prevencí rakoviny tlustého střeva. V ideálním případě jezte jogurt denně!

Obecné výhody

 • působí příznivě při zažívacích potížích jako je zácpa, průjem, ale i při zánětlivých onemocněních střev
 • obsahuje složky důležité pro růst a udržení silných kostí: vápník a vitamín D
 • je dobrým zdrojem bílkovin
 • předchází rakovině tlustého střeva a rozmnožování kvasinek v těle (tedy mykózám)
 • na rozdíl od mléka a dalších mléčných výrobků je často tolerován osobami s nesnášenlivostí laktózy
 • širší možnosti využití: kombinace s ovocem, müsli, čokoládou apod., použití v receptech na dezerty, koláče, zálivky na saláty

Výhody domácí přípravy

 • 100% kvalita
 • žádná chemická a další aditiva, pouze mléko a jogurtová kultura
 • čerstvost (čím dříve jogurt sníme, tím více prospěšných bakterií obsahuje)
 • cena (kvalitní jogurt z obchodu je průměrně 3x dražší než doma připravený)


Domácí jogurt z domácí pekárny Sana

Jak si vyrobit jogurt v pekárně Sana?


Suroviny:

 • 1 l plnotučného pasterovaného mléka (s označením „čerstvé“, nebo „s prodlouženou trvanlivostí“; raději ne krabicové!) NEBO 1 l domácího kravského/kozího mléka
 • 3-4 polévkové lžíce jogurtu s obsahem Bifidobacterium a Lactobacillus acidophilus NEBO jogurtová kultura v prášku (k dostání na internetu)

Jogurt - domácí pekárna SanaPostup: Na internetu najdete spoustu různých návodů na výrobu jogurtu v domácí pekárně. Mnohde se dočtete, že je nutné vyvařit hrnec, sklenice i lžíci, ale úplně postačí opláchnout používané nádobí horkou vodou a stejně jako před každou přípravou jídla si umýt ruce. Mléko nalijte do hrnce a na sporáku zahřejte na 45 ˚C. Vypněte plotýnku a vmíchejte 3-4 polévkové lžíce jogurtu, nebo jogurtovou kulturu dle návodu na sáčku. V případě použití čerstvého mléka přímo od krávy ho raději převařte a s přimícháním kultury počkejte, dokud nezchladne na 45 ˚C – jestliže nemáte teploměr, chladnutí trvá 5-10 minut a správnou teplotu poznáte podle toho, že udržíte na hrnci ruku. Směs přelijte do připravených skleniček a zavíčkujte. Z pekárny vyndejte pečící nádobu, kterou nebudete potřebovat, a sklenice postavte na dno pekárny. Zvolte program č. 6, nastavte teplotu 42 ˚C a čas 3-8 hodin. Bohužel není možné udat přesný čas, protože kysání trvá vždy různě dlouhou dobu. Po třech hodinách kysající mléko zkontrolujte. Má už konzistenci jogurtu a chutná jako jogurt? Pokud ne, vraťte do pekárny. V opačném případě skleničky vyndejte, nechte je chvíli vychladnout a pak dejte na 12 hodin do lednice. Kysání se postupně zastaví a jogurt ještě více zhoustne. Není vhodné jíst ho před zastavením kysání, mohli byste mít zažívací potíže.

Doporučení: Během kysání je vhodné občas sklenicemi protřepat nebo promíchat jogurt lžící, aby se promísily různě teplé části (dole může být jogurt teplejší, nahoře chladnější). Urychlí to kysání. Pokud se vám zdá, že stále nehoustne, zkontrolujte pomocí jehlového teploměru teplotu uvnitř jogurtu. Ta by se měla pohybovat v rozmezí 41 – 43 ˚C. Pokud naměříte méně nebo více, upravte nastavení teploty v pekárně.
Jogurt se nepovedl? Vyrobit jogurt v domácích podmínkách je tak trochu alchymie. O tom svědčí i fakt, že někomu se záhadně povede vždy, někomu se zas nedaří ani při opakovaných pokusech. Pokud jogurt nezhoustne, příčinou může být použití polotučného mléka, nebo třeba málo kultury, takže příště přidejte více nebo zkuste jinou značku jogurtu s bakteriemi. Dalším z důvodů neúspěchu je nízká nebo vysoká teplota v jogurtu, kterou je dobré kontrolovat již zmíněným jehlovým teploměrem a na základě naměřených hodnot korigovat nastavení. Jiná než bílá barva také znamená nezdar, takový jogurt raději vyhoďte.

Znáte parfait?


Parfait je zdravá snídaně či dezert s jogurtem, ovocem, medem, oříšky, čokoládou, vločkami, pudingem, müsli a případně dalšími surovinami. Je chutný, zábavný a představuje skvělý start do nového dne. Nepotřebujete nic jiného než sklenici (nejlépe vysokou), jogurt a kombinaci všeho, na co máte zrovna chuť. Neexistuje špatný způsob, jak si parfait připravit. Udělejte 3 nebo 10 pater a dejte do něj cokoli vás napadne. Parfait je dokonalým příkladem, jak jíst i očima.

Prfait broskve - domácí pekárna Sana Parfait čokoláda - domácí pekárna Sana


Tipy a zajímavosti

 • Víte, že první ovocný jogurt byl vyroben v České republice? Bylo to v roce 1933 v Radlické mlékárně na Smíchově.
 • Jogurt snězte ihned po otevření. Necháte-li ho otevřený v lednici, může být kontaminován cizorodými bakteriemi, které způsobují zažívací potíže nebo zkažení jogurtu.
 • Pokud máte chuť na ovocný jogurt, je lepší koupit si bílý (nebo vyrobit) a dochutit ho ovocem, případně marmeládou. Chcete zjistit, jak si v pekárně Sana vyrobit domácí marmeládu?
 • Po doužívání antibiotik jezte jogurty ve zvýšené míře. Antibiotika ničí nejen zlé bakterie, ale i ty hodné a jogurty napomohou jejich znovuosídlení střevní sliznice.
 • Nekupujte nízkotučné jogurty, a to ani v případě, že se snažíte zhubnout. Jogurty se sníženým nebo nulovým množstvím tuku obsahují modifikované škroby a další aditiva, která mají za úkol vytvořit jogurtovou konzistenci a lepší chuť. Obojí jinak zajišťuje chybějící tuk. Škroby jsou daleko větším nepřítelem štíhlé postavy, než trocha mléčného tuku, a přídatné látky kromě toho snižují obsah prospěšných bakterií. Ideálně jezte jogurty se 3 % tuku a více.
 • Přehnali jste to s opalováním? Naneste na spálená místa vychlazený jogurt, uleví se vám do 20 minut.
 • Před časem naše e-mailové schránky a dokonce i některé weby zaplavil text, který označuje jogurty za zcela neprospěšné, či dokonce nebezpečné. Jedná se pouze o hoax, tedy planou poplašnou zprávu.