domácí pekárna Sana

Proč péct při nízkých teplotách?

Domácí pekárna Sana Smart Bread Maker se specializuje také na nízkoteplotní, jinými slovy šetrné pečení. Co vám takové pečení přinese? Především zdravý chléb a dokonale šťavnaté maso.

Domácí celozrnný kváskový chléb

Nízké teploty a pečení chleba: jen hodina navíc vám zajistí chuť a zdraví!


Možná si vzpomenete, jak vaše babička nechávala kachnu v troubě 12 hodin a ta se pak sama rozplývala na jazyku. Nízkoteplotní pečení má ale svůj význam i při přípravě chleba. Pečete-li ho při teplotách vyšších než 200 ˚C, v kůrce se vytvoří nebezpečné karcinogenní látky (aromatické a cyklické uhlovodíky). Pokud si dopřáváme takový chléb pravidelně, působí na nás negativně po fyzické i psychické stránce. Naše orgány doslova vysychají, tím se nedokrvují a v pozdějším věku hrozí bércové vředy, infarkty a jedním z následků je i stoupající agrese. Není divu, že spousta z nás pravidelně potkává nevrlé a mrzuté lidi. Úřednice na poště, prodavačka v supermarketu, postarší soused… Kdybychom měli možnost nahlédnout, co si nakládají na talíř od dětství až dosud, přineslo by nám to částečné vysvětlení toho, proč dnes nejsou příliš v pohodě. I tady platí, že jsme tím, co jíme. Jestliže nakupujete pečivo v supermarketu, přepečené pečivo poznáte podle tlustých, tvrdých a popraskaných kůrek.

Doma si sice můžete upéct chléb za 30-45 minut, ale při nízkoteplotním pečení stačí přidat jen 1 až 1,5 hodiny a kvalitu bochníku i jeho zdraví prospěšnost tím mnohonásobně navýšíte. Dále je vhodné péct chléb minimálně ve dvou fázích. Tím zamezíte spálení kůrky a nedopečení střídy. Vícefázové pečení má vliv i na chuť a vůni. Při pečení v pekárně Sana můžeme nastavit například 140 ˚C pro první dvě hodiny pečení a 170 ˚C pro posledních 20 minut. To ovšem platí v případě, že nebráníte únikům tepla pomocí úsporných skleněných pokliček. S nimi můžete snížit teploty i zkrátit dobu pečení, například takto: prvních 20 minut při 150 ˚C a následujících 75 minut při 140 ˚C. Vždy záleží na hmotnosti bochníku. Chléb je hotový, jakmile teplota uvnitř dosáhne 95 ˚C. To zjistíte pohodlně pomocí jehlového teploměru.

Nízkoteplotní pečení masa: málo práce a pokaždé skvělý výsledek!


O pomalém pečení masa už jste určitě slyšeli. Nedá se na něm prakticky nic zkazit, a proto se do něj může pustit i ten, kdo zatím nenasbíral v kuchyni moc zkušeností. Mezi výhody tohoto způsobu úpravy patří zesílení chuti, mimořádná šťavnatost, dokonalé propečení doměkka a omezení ztrát hmotnosti masa. Při pečení navíc nemusíte maso podlévat, ani hlídat, protože se určitě nespálí. Pokud pečete v domácí pekárně Sana, ušetříte také za energie, zvláště pokud použijete úsporné skleněné pokličky. Ty se zároveň postarají o ještě větší šťavnatost.

Nízkoteplotní pečení masa

V případě pečení kuřete, kachny nebo králíka v pekárně Sana nastavte dvou až třífázový program - například 2 hodiny při 110 ˚C a další 4 hodiny při 90 ˚C. Ryby vyžadují kratší pečení a nižší teploty: první hodinu při 100 ˚C, druhou hodinu při 90 ˚C a třetí při 80 ˚C. Vždy záleží na druhu masa, na velikosti naporcovaných kusů a na tom, jestli jste přiklopili nádobu pokličkami. Vše postupně doladíte. Jen nedoporučujeme péct déle než 12 hodin, maso se v pekárně rozpadne. Během pečení také určitě neotvírejte víko, a jak už bylo zmíněno, nepodlévejte vodou. Podlévání způsobí zhouževnatění masa.

Tip: Chcete-li docílit křupavější kůže, nebo vypečenějšího povrchu masa, po skončení programu dejte pryč pokličky, zvyšte teplotu na 200 ˚C a pečte dozlatova dalších 10-15 minut. Ještě před tímto prudkým dopečením můžete odebrat ze dna část výpeku, smíchat ho s polévkovou lžící medu a maso jím polít.