Recepty od nás pro vás

Vyzkoušeli jsme a doporučujeme!
Chleba a obilí

Pšeničný chléb s vařeným obilím

Pšeničný chléb (na obrázku s rýží) je vhodný např. pro děti na svačiny.

Ve vodě rozmícháme kvásek, přisypeme mouku. Přidáme olej, sůl, koření, semínka a řádně prohněteme. Až vše promícháme, přidáme ještě vařené obilí. Na množství příliš nezáleží (např. ¼ až ½ hmotnosti těsta). Znovu těsto řádně promícháme. Těsto děláme pevnější a (pokud zaděláváme v pekárničce) můžeme pomáhat špachtličkou. Po uhnětení uhladíme povrch chleba namočenou rukou. Můžeme ho posypat např. semínky, nebo kmínem. Chléb přikryjeme pokličkami a necháme kynout 4-7 hodin při 27-28 °C. V první fázi pečení nastavíme 15 min/160°C a ve druhé 1,5 hod/130-140 °C (využíváme nízkoteplotního pečení, aby nám chleba netvořil nebezpečné kůrky jako je tomu při obvyklém pečení kolem 200°C!). Chléb je takto hezky upečený a díky pokličkám nemá příliš tvrdou kůrku. Teploty a časy dolaďujte podle výsledků.

Co budeme potřebovat?

  • 600 g pšeničné mouky
  • 200 - 250 g pšen. nebo žitného kvásku
  • 400 g vody
  • 5 - 8 g mořské soli
  • 10 g chlebového koření
  • do 20 g olivového oleje
  • cca 100 g různých semínek
  • 100 - 300 g libovolného vařeného obilí

Kváskový chléb - videorecept

V našich receptech pro zdraví se nezabýváme méně vhodnými, nebo nezdravými produkty či pochybnými kombinacemi. Těmi jsou minerální kypřidla, průmyslové droždí nebo GM kvasinky, kombinace mouky s mlékem a cukrem (mimo svátečního pečení), mnohazrnné chleby apod. Ideální každodenní chléb je jednoduchý - tedy pouze z 1–2 druhů obilovin a vody! I kvásek je vlastně jen nakvašená obilná mouka a voda. Vše ostatní je spíše jen pro chuť a oči :-)

Pro náročné máme připravené také speciální recepty pro mladší či starší strávníky, pro duševně i fyzicky pracující a na své si mohou přijít i sportovci. Jiný chléb dostávají sprinteři, jiný maratonci, kulturisté či návštěvníci fitness center. Stejně tak lze připravit chléb pro různé nemoci.

Co budeme potřebovat?

Pekárničku SANA

Tempeh sýr

Sójové boby namočíme na 5-10 hodin do vody, poté necháme vařit, dokud nejsou měkké a pružné, ale ne rozvařené. Po odstavení odstraníme pěnu a přidáme lžíci octa. Uvařené boby je potřeba zbavit slupek, a protože jsou slupky lehčí než samotné boby, plavou tedy na hladině. Postupným mnutím bobů v dlani a přeléváním vody přes sítko se zbavíme většiny slupek. Tento proces se značně ulehčí, pokud se před samotným namočením boby rozpůlí, např. pomocí obilného mlýnku. Oloupané boby necháme na čisté utěrce proschnout, aby se v nich kultura "neutopila". Opět se dá proces usnadnit např. fénem na vlasy.

Usušené boby v čisté nádobě naočkujeme tempeh kulturou, rovnoměrně rozprostřeme do misky na tempeh a do rohu umístíme konec multi-teploměru. Keramické destičky navlhčíme pod tekoucí vodou, přebytečnou vodu necháme odkapat a vložíme do misky. Dírky v keramických destičkách překryjeme skleněnou pokličkou a vše vložíme do Sana pekárny. Dvířka pekárny podložíme, aby byla lehce pootevřená kvůli cirkulaci vzduchu.

Multi-teploměr nastavíme na alarmující teplotu 31 °C. V programu fermentace nastavíme teplotu do třech fází - prvních 15-18 hodin fermentujeme při teplotě 31 °C, v další fázi nastavíme například 28 °C po dobu 2-4 hodin a poslední 4 hodiny na 26 °C. Vše záleží na teplotě uvnitř produktu, kterou nám bude ukazovat multi-teploměr. Jelikož po několika hodinách se díky zrání začne uvolňovat teplo ze samotného produktu, je potřeba teplotu v pekárně snížit. Pokud je teplota zrajícího sýru vyšší než 31 °C, může se pokazit. Pro kontrolu teploty slouží multi-teploměr a jednotlivé teploty a časy se po 15 hodinách můžou různě lišit. Celkově zrání tempeh sýru trvá okolo 24-30 hodin, nejvhodnější teplotou je 31 °C a prostředí nesmí být příliš vlhké.

Správně uzrálý tempeh sýr příjemně voní po houbách, není mazlavý, je bez tmavých skvrn a především samozřejmě výborně chutná. =)

Co budeme potřebovat?

  • 150 g sojových bobů
  • 0,5 g tempeh starteru
  • 1 lžíce octa (rýžový, jablečný, vinný)
  • 1 misku na tempeh
  • 2 malé keramické destičky
  • 1 úspornou pokličku
  • multifunkční teploměr
Jogurt

Domácí jogurt

K přípravě jogurtů je nejvhodnější mléko, které od kravičky prošlo co nejmenší úpravou. V obchodě se dívejte po plnotučném a nehomogenizovaném mléku v bio kvalitě, případně to s označením "čerstvé". Nepořizujte mléko v krabici. Pokud máte možnost sehnat čerstvé například z automatu nebo rovnou od farmáře, tím lépe. Jogurt budeme potřebovat bílý a s obsahem živých kultur. Tuto informaci si ověřte na obalu, zda se jedná opravdu o jogurt s obsahem živých bakterií. Skleničky nebo jiné nádobky, které budete používat k výrobě jogurtu, by měly být dokonale čisté a ještě lépe před použitím vyvařené, aby se dosáhlo maximální sterility.

Mléko je nejprve třeba zahřát alespoň na 80 °C. Domácí raději krátce převařte. Poté nechte mléko zchladit alespoň na 50 °C. Ke kontrole teplot můžete použít jehlový teploměr nebo multi-teploměr z naší nabídky. Nyní je třeba mléko naočkovat kulturou z jogurtu. V menším množství mléka jogurt dokonale rozmícháme, přidáme do zbylého mléka a opět promícháme. Naočkované mléko rozlijeme do skleniček, zazátkujeme a vložíme do pekárny Sana, odkud jsme předtím vyjmuli nádobu na chléb. Pro lepší stabilitu skleniček můžete vložit do pekárny misku ze sady na tempeh dnem vzhůru. Nyní už jen nastavte program fermentace na 45 °C po dobu 8 hodin a těšte se na první domácí jogurt.

Výsledný jogurt může být hotový i po 5-7 hodinách, záleží na množství kultury obsažené v zakoupeném jogurtu. Jakmile bude mít obsah skleniček jogurtovou konzistenci, vyndejte je z pekárny, nechte trochu vychladit a poté dejte na 12 hodin do lednice. Tím ukončíte fermentaci. Jogurt spotřebujte do 5 dní.

Co budeme potřebovat?

  • 1 l kvalitního kravského nebo kozího mléka
  • 25 ml jogurtu s živou kulturou
  • 6 ks skleniček s víčkem o objemu 200 ml
Celkem 9 záznamů
<<Předchozí12Další>>